Karta usługi publicznej KI.EL.04.2021

ZAMELDOWANIE NA POBYT STAŁY I CZASOWY

Zameldowanie na pobyt stały lub pobyt czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.

Zameldowanie obywateli polskich i obywateli UE (także obywateli Islandii, Norwegii i Szwajcarii) oraz człoków ich rodzin winno być zgłoszone w terminie 30 dni od daty przybycia do miejsca pobytu stałego lub czasowego, a w przypadku obywateli pozostałych krajów w terminie 4 dni od daty przybycia do miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Zwalnia się z obowiązku zameldowania cudzoziemca, którego pobyt na terenie RP nie przekracza 30 dni.

Zameldowanie na pobyt czasowy lub stały obywatela państwa członkowskiego UE (także obywateli Islandii, Norwegii i Szwajcarii) następuje na podstawie ważnego dokumentu podróży lub innego ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, a w przypadku członków rodzin ww. obywateli na podstawie ważnego dokumentu podróży, ważnej karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE lub ważnej karty pobytu członka rodziny obywatela UE, a w przypadku ich braku innego dokumentu potwierdzającego, że jest on członkiem rodziny obywatela UE.

Zameldowania można dokonać w formie dokumentu elektronicznego na formularzu dostępnym na stronie https://obywatel.gov.pl pod warunkiem otrzymania urzędowego potwierdzenia odbioru.

Zgłoszenia zameldowania dokonuje się osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym ze względu na położenie lokalu lub nieruchomości, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport.

Pełnomocnik dokonujący zgłoszenia zameldowania przedkłada oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, a dokonując zgłoszenia za pośrednictwem e-usługi – elektroniczny dokument pełnomocnictwa uwierzytelniony Profilem Zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym – osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Przy zameldowaniu na pobyt czasowy należy wskazać deklarowany okres pobytu.

Jeżeli dane zgłoszone do zameldowania lub wymeldowania budzą wątpliwości o zameldowaniu lub wymeldowaniu rozstrzyga organ gminy w drodze decyzji administracyjnej.

Miejsce załatwienia sprawy

Stanowisko ds. ewidencji ludności ul. Graniczna 2 – parter, pokój nr 1, tel. (+48) 95 7278 136, e-mail: zofia.milczarek@kostrzyn.um.gov.pl

Wymagane dokumenty:

– wypełniony formularz meldunkowy:"zgłoszenie pobytu stałego", "zgłoszenie pobytu czasowego" – wg obowiązującego wzoru - dostępne na stanowisku ds. ewidencji ludności ul. Graniczna 2 (parter, pokój nr 1), w Biuletynie Informacji

Publicznej w dziale: załatwianie spraw – zakładka "Ewidencja Ludności KI EL", na stronie https://obywatel.gov.pl

– do wglądu dowód osobisty lub paszport

– w stosunku do obywateli UE, obywateli Islandii, Norwegii i Szwajcarii do wglądu ważny dokument podróży lub inny dokument potwierdzajacy tożsamość i obywatelstwo,

– w stosunku do obywateli pozostałych państw – do wglądu paszport oraz dokument potwierdzający uprawnienie do pobytu na terenie RP

– do wglądu - dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu lub nieruchomości np. decyzja o przydziale, umowa najmu, notarialna umowa przeniesienia własności, wypis lub odpis z księgi wieczystej lub inny dokument, z którego wynika prawo do dysponowania lokalem lub nieruchomością, w której ma nastąpić zameldowanie

– w przypadku zgłoszenia za pośrednictwem e-usługi: dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu lub nieruchomości lub w razie niemożności jego uzyskania skan – odwzorowanie cyfrowe oraz, jeśli zgłoszenia dokonuje osoba, która nie jest najemcą/właścicielem lokalu/nieruchomości odrębne oświadczenie właściciela/najemcy, stanowiące załącznik do zgłoszenia zameldowania, że osoba, która zgłasza zameldowanie przebywa pod adresem wskazanym w zgłoszeniu.

Termin załatwienia sprawy

od ręki

Sposób załatwienia sprawy

– dokonanie zameldowania

– w przypadku zgłoszenia pobytu stałego – wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały

– w przypadku zgłoszenia pobytu czasowego – wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy – na wniosek

Opłaty

– opłata skarbowa w wysokości 17 złotych za wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy, którą można uiścić na miejscu przy użyciu karty płatniczej lub przelewem na konto podstawowe Urzędu Miasta Kostrzyn nad Odrą: GBS Bank w Barlinku Oddział w Kostrzynie nad Odrą nr konta: 70 8355 0009 0024 2963 2000 0002

– (nie podlega opłacie skarbowej wydanie zaświadczenia w sprawach określonych w art. 2 ustawy z 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2019r. poz. 1000 ze zm.))

Tryb odwoławczy

brak

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1397 ze zm.)

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2020r. poz. 256 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz. U. Z 2017r. poz. 2411)

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1000 ze zm.)

 

Opracowano: 2021.02.01. Sprawdzono: 2021.02.01. Zatwierdzono: 2021.02.01.

Zofia Milczarek               Żaneta Skórska                             Anna Suska

Inspektor                   Z-ca Kierownika USC                    Sekretarz Miasta